Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Serwis Studencki Informator regionalny - Radom
2010-03-19

Wystawa: Niezwykły Tajwan

W najbliższy piątek w Resursie otwarta zostanie wystawa fotografii „Niezwykły Tajwan”. W wernisażu uczestniczyć będzie David Yi-Min Liu, Główny Przedstawiciel Tajwanu w Polsce. Wizyta w Radomiu będzie też okazją dla przekazania nadspodziewanie cennego daru od rządu Tajwanu dla mieszkańców miasta. Otwarcie wystawy – 19 marca, godz. 12.00, Resursa Obywatelska.

Bezpośrednio po otwarciu wystawy odbędą się warsztaty plastyczne zorganizowane specjalnie dla uczniów radomskiej szkoły plastycznej oraz studentów wydziału sztuki Politechniki Radomskiej, które poprowadzą dwie pochodzące z Tajwanu studentki  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Tajwan, Republika Chińska (RCh), to kraj odznaczający się różnorodnością etniczno-kulturalną jak i pięknem natury. Wyspa o powierzchni ok. 36 tys. km kw. – odpowiadającej wielkości Holandii, Szwajcarii czy stanu Maryland w USA - położona jest na Zachodnim Pacyfiku pomiędzy Japonią i Filipinami.

 

Zamieszkuje ją 23 miliony ludzi – przy czym populacja wyspy jest wyższa od populacji  ¾ narodów na świecie. Społeczeństwo wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia chińskiego, malajsko-polinezyjskiego, japońskiego i zachodniego, którą połączyła pasja dla wolności i braterstwa.


Miejsce: Resursa Obywatelska, ul. Jacka Malczewskiego 16

Wystawa potrwa do połowy kwietnia.

 

Na nizinach występuje klimat tropikalny i  subtropikalny, tymczasem w centralnej części wyspy panuje klimat umiarkowany. Takie warunki klimatyczne oraz żyzna gleba i obfite deszcze przyczyniły się do występowania wielce różnorodnej fauny i flory, czyniąc z wyspy raj na ziemi.

 

Multikulturalny i kosmopolityczny duch ma swoje korzenie w burzliwej historii ostatnich wieków. Przed XVII wiekiem wyspa była zamieszkiwana przez malajsko-polinezyjską ludność posługującą się językami austronezyjskimi, używanymi do dnia dzisiejszego przez niektóre tubylcze plemiona.  Gdy wraz z XVII wiekiem, na wyspie pojawili się emigranci i zarządcy kolonialni z Azji i Europy  - Holendrzy, Hiszpanie, Japończycy, Chińczycy, a w ostatnich czasach mieszkańcy Południowo-wschodniej Azji – tajwańskie społeczeństwo przeszło metamorfozę,  a to wpłynęło na wzajemne oddziaływanie pomiędzy grupami społecznymi i światem zachodnim.

 

 Łączenie się i wzajemne oddziaływanie nurtów w tajwańskim społeczeństwie przyczyniło się w ostatnich kilkunastu wiekach do stworzenia otwartej, pluralistycznej społeczności zdolnej do asymilacji elementów cywilizacji z całego świata w sposób specyficzny i harmonijny. Czynniki te wpłynęły na rozwój ich bogatego życia kulturalnego, wzrost ducha przedsiębiorczości, który uplasował Tajwan pośród głównych gospodarek na świecie, oraz wypromowanie uniwersalnych wartości takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, czy rządy prawa.

 

W 2008 roku RCh była 26 gospodarką na świecie, osiemnastym partnerem handlowym i posiadała czwarte rezerwy na świecie, przy czym PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosił ponad 17 000 USD. Tajwan uplasował się także na czołowych miejscach w produkcji i usługach high-tech takich jak układy scalone, czy panele LCD. Tajwańscy biznesmeni to także czołowi inwestorzy za granicą.

 

 Od kilkunastu lat Tajwan otrzymuje najwyższe noty pośród krajów azjatyckich w raportach przygotowywanych przez Freedom House. Na arenie międzynarodowej rząd jak i pozarządowe organizacje dokładają wszelkich starań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wyspy, a także na rzecz promocji pokoju i dobrobytu.

 

 Krótko mówiąc, dzisiejszy Tajwan plasuje się wśród najbardziej dynamicznych i patrzących w przyszłość społeczności.


data ostatniej modyfikacji: 2010-03-16 23:25:57
Komentarze
 
Polityka Prywatności